Haber Detayı
24 Ağustos 2021 - Salı 07:36 Bu haber 493 kez okundu
 
TALİBAN SİYASET SINAVINDA
Taliban, bir yandan ülkede birlik ve beraberliği sağlamak için Pençşir krizini çözmeye çalışırken, diğer yandan batı basınının deformasyonu ile uğraşıyor. Bir diğer taraftan da kurulan masada ülkenin paylaşılmasında söz sahinin kendisi olduğunu ispat etmeye çalışıyor. Afganistan'ın işgaline imza atanların masum, Taliban'ın terörist konumuna yerleştiren dünya basını, Taliban'ın zayıf karnı olarak gördükleri kadın haklarından hareketle Taliban'ı linç etme girişimleri sürüyor.
SİYASET Haberi
TALİBAN SİYASET SINAVINDA

HABER/ANALİZ: BAKİ AYDIN

ABD'nin kendi planları gereği beklenenden erken çekilmesinin ardından Afganistan'ın büyük çoğunluğunu tek kurşun atmadan halkın desteği ile ele geçiren Taliban, ülkede kan dökülmeden birliğin sağlanması için bütün alternatifleri değerlendiriyor. Taliban'ın eski liderleri Kabil'de görüntü vermesine rağmen esas görüşmelerin Pakistan'da yapıldığı belirtiliyor.

Ülkeyi helikopter dolusu parayla terkeden eski Cumhurbaşkanı başta olmak üzere bir çok haini affedip genel af çıkaran Taliban, dünya basınının saldırılarına maruz kalmaktan kurtulamıyor. Afganistan'ın işgaline imza atanların masum, Taliban'ın terörist konumuna yerleştiren dünya basını, Taliban'ın zayıf karnı olarak gördükleri kadın haklarından hareketle Taliban'ı linç etme girişimleri sürüyor. Kadınları meta olarak gören ve her yemeğine maydanoz yapan belli mihraklar, Taliban'ın inançları gereği kadınlara göstermek istediği ihtimamın engellenmesi için var güçleriyle çalışıyorlar.

Taliban, bir yandan ülkede birlik ve beraberliği sağlamak için Pençşir krizini çözmeye çalışırken, diğer yandan batı basınının deformasyonu ile uğraşıyor. Bir diğer taraftan da kurulan masada ülkenin paylaşılmasında söz sahinin kendisi olduğunu ispat etmeye çalışıyor. 

Talibanın bir başka problemi de ülkeden kaçmak isteyenler.. Washington kaçmak isteyen on binlerce insanı tahliye etme çabalarını hızlandırdı ancak bu yeterli olmayabilir. ABD ve müttefiklerinin Afganistan'da önümüzdeki haftadan sonra kalmaya çalışmasının “sonuçları” olacağı konusunda uyardı. Binlerce asker, yabancıların ve Afganların Kabil havaalanından kaotik hava taşımacılığını denetlemek için ülkeye geri döndü ve ABD Başkanı Joe Biden'a 31 Ağustos'ta tam geri çekilme tarihini uzatması için baskı artıyor. Bu arada Türkiye diplomatik kanallarla olaya müdahale etmeye çalışıyor. Bunun ne derece yeterli olduğunu önümüzdeki günlerde göreceğiz. Ağustos sonunda teskere süresi bitecek olan Türk askerinin Afganistan'da kalış sürecini yapılan görüşmeler belirleyecek.

Anadolu Ajansı / Sayed Khodaiberdi Sadat - Haberler | Güncel

23 Ağustos 2021 Pazartesi 20:22

Taliban'ın Afganistan'da giremediği tek bölge olan ve örgüte karşı efsane komutanı Şah Mesud'un oğlu Ahmed Mesud önderliğinde direniş başlatılan şehre Türk basını girdi. Anadolu Ajansı'nın görüntülediği kent askeri bir kışlaya dönmüş durumda. Etrafı yüksek dağlarla çevrili stratejik öneme sahip Pencşir'in girişinde Mesud'a bağlı silahlı güçler kente giren ve çıkan herkesi kontrol ediyor.

Seksenli yıllarda Afganistan'ın Sovyet işgaline karşı direnişin en önemli liderlerinden biri olan Ahmed Şah Mesud'un memleketi olan Pencşir, adeta askeri bir çehre almış durumda.

TALİBAN ŞEHRE GİREMEDİ

Ahmed Şah Mesud'un 2001 yılında El Kaide tarafından öldürülmesinin ardından oğlu Ahmed Mesud'a bağlı silahlı güçler tarafından kontrol edilen kente Taliban giremedi.

"ŞEHİR KUŞATTIK"

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit, 22 Ağustos'ta yaptığı açıklamada, Pencşir'in Taliban tarafından kuşatıldığını söylemişti. Pencşir'deki güçlerin teslim olması ve bu kentin Taliban'a teslim edilmesi konusunda müzakerelerin devam ettiğini bildiren Mücahit, bu sorunun masada çözülmesinden yana olduklarını belirtmişti.

[Taliban'ın giremediği direnişin son kalesi Pencşir kenti görüntülendi]

ŞEHRE GİREN HERKES TEK TEK KONTROL EDİLİYOR

Etrafı yüksek dağlarla çevrili stratejik öneme sahip Pencşir'in girişinde Mesud'a bağlı elleri silahlı kişiler kente giren ve çıkan herkesi kontrol ediyor.

[Taliban'ın giremediği direnişin son kalesi Pencşir kenti görüntülendi]

YILLAR ÖNCE DE TALİBAN'A KARŞI DİRENMİŞLERDİ

Yol kenarları Sovyetler Birliği'nin işgal etmek için yaptığı başarısız girişimlerde imha edilen zırhlı araçların enkazlarıyla dolu olan Pencşir, ayrıca Taliban'ın Afganistan'ı yönettiği 1996 ve 2001 yılları arasındaki dönemde yapmış olduğu saldırılara karşı da direnmişti. Pencşir'de Taliban'a karşı direnen Mesud güçlerinin sayısının ne kadar olduğu kesin olarak bilinmiyor.

[Taliban'ın giremediği direnişin son kalesi Pencşir kenti görüntülendi]

KAÇAN CUMHURBAŞKANI'NIN YARDIMCISI DA DİRENİŞE DESTEK VERİYOR

Öte yandan, Afganistan'ı terk eden eski Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin Birinci Yardımcısı Emrullah Salih'in de Ahmed Mesud güçlerine destek vermek için bu kentte olduğu söyleniyor.

TALİBAN'IN ÜLKEYE HAKİM OLMA SÜRECİ

ABD ile Taliban arasında Şubat 2020'de varılan barış anlaşması çerçevesinde bu yıl uluslararası güçlerin Afganistan'dan geri çekilme süreci başladı.

Anlaşma, yabancı güçlere saldırılmamasını öngörürken Taliban'ın Afgan güvenlik güçlerine yönelik eylemlerine dair hüküm getirmedi.

Afgan hükümetiyle Doha'daki müzakereleri devam ettiren Taliban, eş zamanlı şekilde hazirandan bu yana şiddetli saldırılarla Afganistan'da birçok ilçeye, son bir ayda da vilayet merkezlerine hızla hakim oldu.

Başkent Kabil'i kuşatan Taliban, 15 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin ülkeyi terk etmesinin ardından kenti çatışmasız şekilde kontrolüne aldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TALİBAN, SİYASET, SINAVINDA,
Yorumlar
Haber Yazılımı