Haber Detayı
28 Eylül 2021 - Salı 21:56 Bu haber 802 kez okundu
 
SURİÇİ ÖCALAN SOFRASINDA RAMAZAN PİDESİ
Gazeteci Yılmaz Özdil'in Ramazan Pidesine benzettiği kürt meselesinde, Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaştıkça siyasi erklerin, kürt seçmene "şirinlik muskası' takma yarışı bütün hızıyla sürüyor. Her ne kadar, son siyasi manevralar iktidarın elini ve gücünü zayıflattı iddiası dillendirilse de, siyasi gözlemciler Cumhur İttifakının bu konuda son kozunu oynamadığı görüşünde. Öyle görünüyor ki, bu Ramazan ayı gelmeden Diyarbakır Suriçi'nde Öcalan sofrasında misafirlerin bolca pide yeme imkanları olacak gibi.
SİYASET Haberi
SURİÇİ ÖCALAN SOFRASINDA RAMAZAN PİDESİ

Haber/Analiz:Baki Aydın

Gazeteci Yılmaz Özdil'in Ramazan Pidesine benzettiği kürt meselesinde, Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaştıkça siyasi erklerin, kürt seçmene "şirinlik muskası' takma yarışı bütün hızıyla sürüyor.. Her ne kadar, son siyasi  manevralar iktidarın elini ve gücünü zayıflattı iddiası dillendirilse de, siyasi gözlemciler Cumhur İttifakının bu konuda son kozunu oynamadığı görüşünde. Öyle görünüyor ki, bu Ramazan ayı gelmeden Diyarbakır Suriçi'nde Öcalan sofrasında misafirlerin bolca pide yeme imkanları olacak gibi. 

Bu gün, Gazeteci-yazar Murat Yetkin, yetkinreport.com’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yaklaşan seçim planlarını bozduğunu yazdı.

Gazeteci-yazar Murat Yetkin, yetkinreport.com’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın siyasete ilişkin oyun planlarını sarstığını söylerken, "Kılıçdaroğlu ve Akşener'in salvoları bir yandan, Erdoğan'ın nurlu ufuklar söylemine rağmen devam eden geçim sıkıntısı ve işsizlik sorunları diğer yandan Erdoğan'ın oyun planı birkaç açıdan sarsılıyor" dedi. İktidar ve muhalefet cephesindeki son gelişmeleri değerlendiren Yetkin, CHP ve İyi Parti'nin Erdoğan'ın oyun planlarını bozduğunu, Kürt meselesinde de AKP'nin hesap hatası olduğunu söyledi.

Murat Yetkin yetkinreport.com’da,  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti lideri Meral Akşener son birkaç haftadır yaptıkları çıkışlarla Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oyun planını sarstıklarını, Cumhur İttifakı ortağı MHP lideri Devlet Bahçeli'nin özellikle Kürt meselesindeki katı tutumunun Erdoğan'ın işini hiç de kolaylaştırmazken, HDP'nin 'tutum belgesiyle' yaptığı çıkış, Kürt seçmenin AK Parti'ye geri-kazanımını zorlaştırdığını, Erdoğan'ın basit bir yurt sorunu eylemini bir Gezi Protestolarına benzetmesi için en büyük endişesini ele verdiğini, en geç 2023'te yapılacak seçimlere dair oyun planı şimdiden sarsılmaya başlamasının en önemli nedenlerinden birinin de bu olduğunu kaydetti. 

Yetkin, anketlerde beğeni oranı yükselen Akşener, “Ben aday değilim” diyerek muhalefetin oyun planını bir adım daha ileri taşıdığını, böylece iktidarın, Akşener’in adaylığını açıklayarak Kılıçdaroğlu’nu zorda bırakacağı, ittifakı böleceği söylemini boşa çıkarmış olduğunu, Kılıçdaroğlu o aşamada “Kürt sorununu çözmek için HDP meşru muhatap olabilir” diyerek çözüm zeminini gizli görüşmelerde değil TBMM çatısı altında gördüğünü açıkladığını ifade etti. Sayın Yetkin, bu çıkışın, Kılıçdaroğlu’nun 2019 yerel seçimlerinden bu yana Erdoğan ve Bahçeli’nin İYİ ile CHP’nin arasını açmak için “HDP, CHP’nin gizli ortağı” söyleminden artık çekinmediğini gösterdiğini,  İYİ Parti yönetiminin de HDP’nin TBMM’deki varlığını meşru gördüğünü vurgulamasını iktidar kanadının beklemediği bir atak olduğunu belirtti.

Bütün bu söylenenler konusunda kimsenin itiraz etme hakkı yok. Ancak bazı siyasi gözlemciler, farklı kulislerde dillendirilen iddiayı dile getirerek iktidar için her şeyin bitmediğini varsayıyor. Buna göre, Diyarbakır Suriçi'nde bulunan bir konut, HDP yetkililerinin de görüş ve teklifleri dikkate alınarak yeniden Abdullah Öcalan için dizayn ediliyor. Önümüzdeki günlerde Öcalan'ın ev hapsine alınacağı, kalan ömrünü burada geçireceği, konutun bu nedenle yaklaşık 30 kişi kalabilecek şekilde yeniden dizayn edildiği iddia edildi.

Ancak bütün bu süreçte Sayın Bahçeli'nin bundan haberi olmamasını imkansız olarak görüyor siyasi gözlemciler. Bilgisi ve izni dahilinde yapıldığı düşünülen bu yeni siyasi dizaynın hangi siyasi depremlere sebep olacağı merak konusu. Esas tartışılan konu ise, Merhum Ecevit'in Başbakanlığı döneminde MHP'nin de ortak olduğu bir hükümete ABD tarafından getirilip teslim edilen Öcalan'ın, yine MHP'nin ortak olduğu bir iktidar döneminde ev hapsine çıkacağının konuşulması ve bunun gerçekleşmesi halinde MHP seçmeninde meydana getireceği travma. O zaman herkes tezlerini ve anti tezlerini hazırlasın! 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: SURİÇİ, ÖCALAN, SOFRASINDA, RAMAZAN, PİDESİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı