Haber Detayı
19 Eylül 2020 - Cumartesi 14:00 Bu haber 1617 kez okundu
 
SAHİL İŞGALİNE İLGİNÇ YANIT!
Antalya’nın Aksu ilçesinde halka ait sahillerin oteller tarafından işgal edilmesine karşı savaş açan vatandaş Yusuf Bölük’e belediyeden verilen yanıt düşündürdü
GÜNDEM Haberi
SAHİL İŞGALİNE İLGİNÇ YANIT!

Azimli vatandaş
Antalya’da özellikle Muratpaşa ilçesi Meltem bölgesindeki işgallere karşı açtığı ve kazandığı savaş ile tanınan vatandaş Yusuf Bölük, turistik sahillere ve Kundu oteller bölgesine sahip Aksu ilçesindeki sahil işgallerine el attı. Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve ilgili birimleri, Aksu Kaymakamlığı, Aksu Belediyesine dilekçelerle ve mektuplarla çeşitli defalar başvuruda bulundu. Otellerin işgali nedeniyle yaklaşık 5 km’lik sahile sahip Aksu’da vatandaşın denize girebileceği sadece 4 küçük alan kaldığına dikkat çekti.
 


Talepler açık, işlem yapan yok
Bölük verdiği dilekçelerinde; sahilde tamamı kaçak olan yapılarla otellerin kaçak eklenti bölümlerinin yıkılmasını, yapı kayıt belgelerinin incelenmesini, yapı kayıt belgesi olmayanların ya da geçerli yapı kayıt belgesi bulunmayanların tahliye edilmesini ve yıkımının gerçekleştirilmesini, böylece otellerce neredeyse tamamen işgal edilen sahillerin halka açılmasını istedi. Ancak dilekçe verdiği kurumlar, kıyı kenar çizgisinde yaşanan sahil işgallerini sonlandırmak yerine, topu birbirlerine attı.
 
Belediyenin ilginç yanıtı
Verilen dilekçeler sonrası Halil Şahin başkanlığındaki sorumlu belediye Aksu, kaçak yapıları neden yıkamadığına ilginç bir yanıt verdi. Yanıtta, sahillerdeki işgallerin tespit edildiği ve encümenden yıkım kararı alındığı vurgulanarak “Kıyı kenar çizgisi ile deniz arasında kalan yerler ile ilçemizin yapılan diğer kaçak yapıların yıkımı için belediyemiz makine parkında bulunan iş makinelerinin yetersizliği nedeniyle defalarca hizmet alımı ihalesi yapılmış, katılım olmadığından ihale iptal edilmiştir…” denildi!
 
Sahiller halka kapatılmış durumda
Bilgi edinme dilekçesi yazılan kurumlardan bazıları ise âdeta esnek cevaplar verdi. İşgallerle ilgili sorulara ve sorunun çözümüne dair net yanıtlar veremedi. Yusuf Bölük’ün ‘4 bin 689 metre sahil uzunluğuna sahip Aksu’da; otellerin işgali sonrası halkın kullanımı için geriye ne kadar uzunlukta sahil kaldı’ sorusuna Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Milli Emlâk Dairesi Başkan Vekili Oğuzhan Sürmeli “Kıyılar, herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır” ifadesiyle cevap verdi. Ancak otellerin işgal ettiği sahillere girmek isteyenler, güvenlik engeline takılıyor.
 
Yıkımına karar verildi ama…
Sahillerdeki işgallerin neden kaldırılmadığına dair dilekçedeki sorular sonrası; Aksu Belediyesi Başkan Yardımcısı Yusuf Koçyiğit imzalı 12 Eylül 2019 tarihli verilen yanıtın ilk paragrafında “İlgi yazınız ekindeki şikâyet dilekçesinde bahsedilen alanlar ile ilgili; ilçemiz hudutları içerisinde kalan yerlerin kıyı kenar çizgileri belirlenmiştir. Kıyı kenar çizgisi ile deniz arasında kalan yerlerde Kıyı Mevzuatına aykırı yapılaşma mevcuttur ve bu konu tutanaklarla tespit edilmiştir. Kıyı kenar çizgisi ile deniz arasında kalan yerlerde yapılan kaçak yapılar tespit edilerek Kaçak Yapı Tespit Tutanağı düzenlenip, haklarında işlem yapılmak üzere Belediyemiz Encümenine havale edilmiş, Encümenimizce 3194 sayılı İmar Kanununun 32. Maddesi ve 3621 sayılı Kıyı Kanununun ilgili maddeleri gereği “YIKIMINA” kararı verilmiştir. Kıyı kenar çizgisi ile deniz arasında kalan yerler ile ilçemizin yapılan diğer kaçak yapıların yıkımı için Belediyemiz makine parkında bulunan iş makinelerinin yetersizliği nedeniyle defalarca hizmet alımı ihalesi yapılmış, katılım olmadığından ihale iptal edilmiştir…”
 
‘Suç işleniyor’
Vatandaş Yusuf Bölük konuyla ilgili şöyle konuştu: “Aksu Belediyesi; kıyı kenar işgalleri ile ilgili yıkıma karar verildiğini, ekipman yetersizliğinden ihale yaptıklarını, ihaleye katılımın olmadığını savunuyor.  Yuvarlama cevaplar verilip bahaneler üretiliyor. Otellerin kaçak bölümlerine ecrimisil alınmak suretiyle seyirci kalınıyor. Kıyı Kenar Komisyonununsahil işgali tespiti sonrası sorumlu olan kurum Aksu Belediyesi;3194 sayılı İmar Kanunu kapsamında yıkım için Aksu Kaymakamlığına yada Antalya Valiliğine bir talepte bulunmak zorunda. Ancak Aksu Kaymakamlığı; kendilerine Aksu Belediyesinden, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden, yine bu müdürlüğe bağlı Batı Antalya Milli Emlâk Şube Müdürlüğünden olmak üzere hiçbir kurumdan yıkım için bir talep ve müracaat alınmadığı yanıtını verdi. Burada sahiller işgal edilerek âdeta bir suç işleniyor ve bu yapanın yanına bir şekilde kâr kalıyor. Devlet kurumları adım atmadığı takdirde ben kendim bizzat savcılığa giderek işgalciler, sorumlular ve görevlerinin gereklerini yerine getirmeyenler hakkında suç duyurusunda bulunmak zorunda kalacağım.
 
Halk nerede denize girecek?
Antalya’nın 5 merkez ilçesinden biri olan Aksu’da turistik bir yer olan, oteller bölgesini içinde barındıran Kundu ve Kemerağzı mahallerinin sahil uzunluğu 4 bin 689 metredir. Yaklaşık 5 kilometre sahil uzunluğu olan ilçede ve sahil kenarında yoğun yapılaşma olmasına karşın, halk için arada derede sıkışmış, 4 tane denize girilebilecek plaj ancak yapılabilmiştir. Oysa kikanunlar sahilleri koruma altına almış ve deniz ile kara arasında kalan 100 metrelik mesafe 3621 sayılı Kıyı Kenar Kanunu ile koruma altına alınmıştır.3621 sayılı kanun gereği oluşturulan Kıyı Kenar Komisyonu; her yıl sahillerde denetimlerini yapmak ve haksız işgalleri tespit ederek gerekli yasal mevzuatı uygulamak zorundadır. Aksu ilçesinde 3621 sayılı kanun haricinde, 3194 sayılı İmar Kanunu gereği yapılan planlamada; yeşil alan, çocuk parkları ve rekreasyon alanı olarak ayrılan alanlar da işgal altında olup3194 sayılı İmar Kanununun 18. maddesi, 32. maddesi ve 42. maddesi kapsamında âdeta suç işlenmektedir.
 
Kurumlar görevini yapmalı
Devletten tahsisli alan dışında kalan, 3194 sayılı İmar Kanunu ve 3621 sayılı Kıyı Kenar Kanunu kapsamında kalan  Kemerağzı Mahallesi 13370 ada 1 parsel; 581 bin 830 metrekaredir. Bu alan ile Kundu Mahallesi 13551 ada 79 parseldeki 159 bin 308 metrekarelik alanlar; Hazine mülkiyetinde olan alanlardır. İki alan da Aksu’da sahil alanıdır. Bu alanların işgallerini önlemek ve 3091 Taşınmaz Mal Zilyetliğine Yapılan Tecavüzlerin Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamında gereğini yapmak, başta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, bu müdürlüğe bağlı Batı Antalya Milli Emlak Şube Müdürlüğü, Aksu Kaymakamlığı ve Antalya Valiliğinin asli görevidir. Türk Ceza Kanunu 154. madde kapsamında hakkı olmayan bir yere tecavüzden dolayı Cumhuriyet Başsavcılığına işgalciler hakkında suç duyurusunun yapılması gerekir.”


 


Şükrü AĞIRMAN
 

Kaynak: Editör:
Etiketler: SAHİL, İŞGALİNE, İLGİNÇ, YANIT!,
Yorumlar
Haber Yazılımı